Манчестер Сити не дозволи изненадување кај гостувањето кај Брајтон во 9 коло од Премиер лигата.

Гундоган го отвори резултатот во 13 минута со што потврди дека во 2021 година е еден од најдобрите играчи во Англија.

Фоден постигна два гола до крајот на првиот дел, четвртиот беше дело на Марез а за домаќините погоди Мекалистер од пенал во 80 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore