Фудбалскиот „бог“ од Аргентина, Диего Армандо Марадона почина од срцев удар на 60 години. Марадона постигна прекрасен гол во Белград на средбата со Црвена Звезда во Белград.

Се потсетуваме на голот на Марадона на легендарната белградска „Маракана“ во 1982 година кога настапуваше за Барселона, доби аплауз од целиот стадион, дури и голманот Стојановќ аплаудираше на овој потег на Аргентинецот.