Офанзивецот на Лајпциг, Марсел Сабитзер посстигна ефектен гол за водство на неговиот тим на гостувањето кај Падерборн од 2:0 во 4 минута.

Ова за Сабитзер беше четврти гол во Бундес лигата со кој го прекина постот од тир натпревари без реализација во сите конкуренции.

Лајпциг по првото полувреме на гостувањето кај Падерборн води со 3:0.