ПСЖ славеше на гостувањето кај Ремс во 5 коло од новата сезона во Лига 1 и со ова ја зацврсти формата по двата порази во низа.

Мауро Икарди ги постигна двата гола во победата од 2:0. Аргентинецот беше прецизен во 9 и во 63 минута.

За ПСЖ ова беше трета победа по пет кола во новата сезона.