Актуелниот првак на Франција, ПСЖ славеше на гостувањето кај Мец со 3:1 во натпревар од 34 коло и за момент тимот на Покетино се врати на лидерската позиција.

Двата гола на Мбапе и оној на Икарди во 89 минута за заверка на позицијата беше доволен за трите бода.

Следен на потег е Лил кој има натпревар помалку од ПСЖ и два бода помалку.