Актуелниот шампион на Франција, ПСЖ ја искористи предноста на теренот по исклучувањето на Омлин во 19 минута совладувајќи го десеткуваниот Монпеље со 4:0 во 21 коло од Лига 1.

Мбапе постигна два гола, по еден Икарди и Нејмар во третата победа во низа на првакот на Франција.