Фудбалската репрезентација на Мексико ја победи Америка в офиналето на Голд купот со 1-0 и без загубен натпревар стана шампион на Северна и Средна Америка.

Решавачки беше голот на Џонатан дос Сантос во 73 минута за победа. Интересно е тоа што од 15 одржани Голд купа, Мексико и САД искомбинираа вкупно 14, Мексико има 8, Американците 6 титули.