Борусија Менхенгладбах не само што ја оправда фоворитската улога против Шалке туку и ја потврди лошата форма во која се напоѓа последнопласираниот во Бундес Лигата.

Менхенгладбах славеше со 4:1 во пресметката во 9 коло од германското првенство во натпревар на кој Нојштад, Вендл, Турам и Вулф ги посгнаа головите за домаќинот, за Шалке прецизен беше Раман.