Реал Сосиедад славеше против Леванте со 1:0 во натрпеварот од 26 коло од Ла Лига.

Единствениот гол на мечот беше дело на Мерино постигнат во 10 минута, Ојазабарал не искористи пенал во 22 минута за 2:0.

Македонскиот репрезентативец, Енис Барди го одигра целиот натпревар за Леванте кој денеска го запиша осмиот овосезонски пораз.