Аргентинецот Лионел Меси се уште го нема постигна првиот гол во дресот на ПСЖ, а подоцна и стана главен човек поради незадоволството поради промената што беше повлечен од игра.

Аргентинецот не е навикнат да не игра цели натпревари, па и реакцијата не е изненадување, а се чини дека негативната ситуација барем минимално ја неутрализираш фактот што ПСЖ победи во дербито со Лион.

Но, Меси претходно можеше да постигне спектакуларен прв погодок во својот нов клуб, откако неговиот слободен удар беше блиску до перфекција.Топката бегаше од гостинскиот голман, но заврши во рамката, а тие сантиметри одлучија Аргентинецот да остане без гол во дресот на ПСЖ.