Барселона по првото полувреме има убедлива предност од трипогодоци во дуелот против Еибар во рамки на Ла лига.

Стрелец на сите погодоци беше Лионел Меси, а посебно убав беше оној вториот во кој со серија на дриблинзи направи „дар-мар“ во одбраната на гостите и успешно пласираше за удвојување на предноста.