Лионел Меси со прекрасен гол учествуваше во победата на Барселона над Севилја со 4-0 во Ла Лига.

Аргентинецот погоди од слободен удар во својот 692 настап за Барселона за која има постигнато вкупно 604 голови, последниот е навистина посебен.

Меси го постигна 100. гол со шут  надвор од шеснаесетникот пресметале педантните статистичаи кои го следат во Барселона .