Барселона го победи Наполи 3-1, со вкупни 4-2 обезбеди пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите, Елмас доби 20 минути на овој натпревар.

Ленгле ја орвори серијата на голови, погоди за предност 1-0 по 10 минути игра, преходно Мертенс имаше шанса за водство на екипата од Неапол.

Меси реагираше во негов стил во 23 минута, ја реши цела одрбана на Наполи и погоди за 2-0.

Суарез од пенал зголеми на 3-0 за Барселона, Инсиње исто така погоди од пенал за Наполи кога намали во судиското продолжение на 3-1.

Наполи немаше сили во второто полувреме да стигне до 3-3 и пласман во четвртфиналето иако одигра солидно. Елмас влезе во игра 79 минута но не успеа да му помогне на својот тим да стигне до добар резултат.