Најпознатиот фудбалер од Аргентина, Лионел Меси се запиша во историјата на фудбалот во Јужна Америка откако стана првиот играч од овој континент кој постигна најмалку 80 голови за својата репрезентација.

Меси ги постигна водечкиот гол за Аргентина во победата над Уругвај од 3:0 во квалификациите за СП.