Аргентина го победи Катар со 2-0 на Копа Америка  и обезбеди четвртфинале на шампионатот, во оваа фаза се среќава со Венецуела.

На натпреварот со Катар, капитенот на „гаучосите“ не се запиша во листата на стрелците, Меси во 73 минута од 11 метри не искористи идеална прилика за гол, по промашувањето , симпатично се насмеа.