Милан за 16 милиони евра го довде дефанзивниот играч од средниот ред, Исмаел Бенасер од Емполи, клубот од Милано на твитер  објави видео со порака за добредојде:

„Подготвени за борба со Исмаел? “ 

Алжирецот Бенасер има само 21 година, во Емполи играше од 2017 година, Милан му понуди договор на пет години со годишна плата од 1,5 милиони евра.