Милан со 2-0 ја совлада Салернитана, ја оправда фаворитската улога, и зсега е прв на табелата со два бода повеќе од Наполи кој вечерва се среќава со Аталанта.

Кеси и Салемакерс погодија за Милан, за победа и три бода, вкупно „росонерите“ имаат 38 бода на првото место, Наполи со натпревар помалку има два бода помалку на табелата.