ВАР технологијата се покажа како кобна по желбата на фудбалерите на Интернационал да ја освојат титулата во Бразил откако во дуелот со Коринтијанс постигнаа гол во 97 минута за водство од 1:0 но поради милимитарски офсајд голот беше поништен.

 

На крајот натпреварот заврши без голови па титулата ја освои Фламенго.