МТК со убедлива победа ја оправда фаворитската улога против  Сенји Карнифекс, запиша победа на гости со 0:7 и заслужено обезбеди пласман 1/16 финалето во Купот на Унгарија.

Македонскиот репрезентаривец, Бојан Миовски, се запиша двапати во листата на стрелците, воедно на мечот беше и асистент.

Миовски постигна прекрасен гол, на ефектен начин: