Екипата на Челзи не успеа да слави против Брајтон во рамките на 32.коло од англиската Премие лига.

Двете екипи влегоа резервирано во мечот и како да не сакаа да тргнат по трите бода , па се одлучија да калкулираат што на крајот се покажа и како конечен резултат 0:0

Челзи со ова реми се искачи на 4.позиција со 55.бода додека Брајтон остана на 16.позиција со 34.поени 7.повеќе од зоната за испаѓање.