Ристо Митревски со гол за Алашкерт  учетсвуваше во победата против Арарат со 2-1 во ерменскиот шампионат во борбата за шампионската титула.

Македонскиот интернационалец погоди во 42 минута кога зголеми на 2-0. Гостите намалија на 2-1 од пенал во второто полувреме што беше конечен резултат.

Алашкерт е втор на табелата со три бода  помалку во однос на лидерот Арарат.