Борусија Дортмунд го освои Купот на Гермaнија, во финалето го декласираа Лајпциг со 4:1.

Борусија поведе уште во петтата минута кога гол постигна Џејдон Санчо. Секако во ова финале se потврди  и Ерлинг Халанд, кој постигна гол за 2:0 во 28-та минута.

Халанд покажа дека е играч од екстра ласа, во дуелот „еден на еден“ со Дајот Упамекано, едноствано го седна на тревата дефанзивецот на Лајпциг.