По неколку дена шпекулации, Монако го потврди трансферот на Висам Бен Једер од Севиља. Шпанскиот клуб ќе заработи 40 милиони евра од овој трансфер.

Бен Једер стави потпис на пет годишен договор и се очекува да биде заменик капитен на тимот кој има проблеми со формата во последните две сезони.

Бен Једер се прослави со головите против Манчестер Јунајтед во победата на Севилја во осминафиналето од Лигата на шампионите