Нико Ковач ќе им одржи уште една лекција на неговите фудбалери откако Монако славеше на гостувањето кај Монпеље со 3:2 во 20 коло Лига 1, но лесно можеше да се случи натпреварот да заврши нерешено.

Воланд и Бен Једер со два гола му донесоа предност на Монако по 61 минута од 3:0, но на ова следуваа двата гола на домаќинот преку Вахи во 64 минута и Делорт во 69 минута.

Домаќините имаат шанса преку Делорт да израмнат но гостинскиот голман успеа да го одбрани неговиот удар во 75 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore