Манчестер Сити ја совлада Астон Вила со 2:0 во заостанатиот натпревар од 1 коло од Премиер лигата, но сенка на победата на „Граѓаните“ фрли првиот гол на мечот.

Родри беше во офсајд кога топката од центарот на теренот, беше упатен во правец на голто на Астон Вила, потоа Шпанецот му ја одзема на Мингс по што Португалецот реализираше, прашањето е дали овој гол требаше да биде поништен…