Лацио ја победи Парма со 2-1, решавчки беше голот на Ведат Муричи во 90 минута од средбата.

Претходно, Лацио поведе со голот на Пароло во 23 минута, Парма израмни преку Влентин Михаила во 83 минута.

Кога се чинеше дека средбата ќе заврши нерешено, Муричи го матира голманот на Парма во 90 минута за победа на Лацио и четвртфинале во Купот на Италија каде за противник ја има Аталанта.