Тотенхем води по првиот дел против Борнмут со 1-0, голот го постигна Деле Али во 21 минута од средбата.

Контра која тргна од  половината на Тотенхем, заврши ефектно Деле Али за предност. Со доаѓањето на Мурињо, Тотенхем како да се разбуди и нема пораз под раководство на Португалецот.