Фудбалерите на Тотенхем се израдуваа на шестата овосезонска победа во Премиер лигата откако славеа на домашен терен против Манчестер Сити со 2:0 во дербито на 9 коло и со ова се искачија на првото место на табелата.

Воведниот гол го постигна Сон во 5 минута по додавањето од Ндомбеле а конечните 2:0 беа дели на Ло Селсо во 65 минута, асистент на овој гол беше Кејн.

Во следното коло Тотенхем ќе му гостува на Челси а Сити е домаќин на Барнли.