Шефилд Јунајтед по втор пат оваа сезона во Премиер лигата се покажа како незгоден и проблематичен противник за Тотенхем.

Со головите на Берге, Мосет и на МекБурн, Шефилд Јунајтед го совлада Тотенхем, докажувајќи му на Мурињо дека оваа сезона Вилдер заслужува да биде еден од најдобрите тренери во Англија.

 

 

Поразот за гостите го ублажи Хари Кејн со гол во 90 минута.

Со оваа победа Шефилд Јунајтед напредуваше на 7 место на табелата додека Тотенхем падна на деветото.

Standings provided by SofaScore LiveScore