Тотенхем го победи Арсенал со 2-1, Жозе Мурињо се израдува на победа која е 14 сезонава.

Ова беше израмнет натпревар на кој прв поведе Арсенал со евроголот на Лаказет, тој погоди во 16 минита за 0-1.

Тотенхем стигна до израмнување преку Сон само три минути подоцна.

Тоби Алдервајрелд во финишот на средбата носи комплетен пресврт, во 81 минута погоди за победа на Тотенхем 2-1, со овие три бода тимот на Мурињо има 52 на 8 позиција, со два бода помалку Арсенал е на деветото место.