На денешен ден пред точно 18 години, Зинедин Зидан постигна гол кој ретко се гледа, според многу проценки еден од најубавите во историјата на Лигата на шампионите.

Во финалето во Глазгов, Зидан погоди за Реал Мадрид против Баер Леверкузен, потег кој се уште се коментира на интернет.

Голот на Зидан значеше титула за Реал во Лигата на шампионите.