Баерн Минхен го победи Бохум со 7-0 во петтото коло од германската Бундеслига.

Четврта победа на Баварците во пет кола, а во последната беше крајно убедлива бидејќи Баерн го победи Бохум со 7: 0.

Бохум немаше промили шанса на Алијанц арената, а Лерој Сане ги „фрли во неволја“ во 17 -та минута кога постигна прекрасен гол од слободен удар.

До крајот на мечот погодоците само се редеа , а Баерн застана на 7-0

Само уште еден гол беше виден на преостанатите натпревари, на дуелот помеѓу Аугсбург и Борусија Менхенгладбах, каде Аугсбург славеше со голот на Нидерлехнер во 80. минута.

Арминија и Хофенхајм одиграа 0: 0 исто како и Мајнц и Фрајбург.