Фудбалерите на Наполи ја забележаа четвртата победа во четвртото коло од италијанското првенство и се сеуште се единствениот тим во лигата што досега не испуштил ниту еден бод.

По убедливата победа од 4-0 на гости против Удинезе, екипата на Лучијано Спалети го презеде врвот на табелата со 12 бода, пред Интер, Милан и Рома. Прославата на Наполи беше најавена со голот што го постигна Виктор Осимен во 26. минута. Лоренцо Инсиње го заврши најголемиот дел од работата. Тој ја префрли топката над домашниот голман Марко Силвестри, а Осимен ја смести топката која веќе влегуваше во голот во мрежата.

Наполи го зголеми водството на 2: 0 во 35. минута кога Амир Рахмани со глава ја упати топката во вториот гол, кој му го додаде Калиду Кулибали, додека Сенегалецот погоди со силен удар од 14 метри за 3: 0 во 52.

Конечниот резултат го постави Хирвинг Лозано во 84. минута. Наполи сега го следи посета на Сампдорија, а потоа е домаќин на Каagари. Удинезе во петтото коло ќе биде на нозе на Рома, а во шестото коло ќе и гостува на Фиорентина.