Џенаро Гатузо имаше просотр за радост откако неговиот Наполи успеа да го совлада Лацио со 3:1 во последното коло од сезоната во Серија А.

Руиз, Инсиње и Политано беа стрелци на головите за домаќинот. Елиф Елмас влезе во игра за наполи во 84 минута на местото на Инсиње.

За гостинот од Рим единствениот гол го постигна Инсиње, златната копачка на Европа оваа сезона ја заврши со 36 гола во Серија А.

Интер помина полесно од предвиденото кај Аталанта остварувајќи триумф од 2:0.  Двата офанзивни бека на Конте, Д`Амбросио и Јанг уште во првото полувреме.

Со ова Интер се избори сезоната да ја заврши на второто место на табелата со еден бод помалку во однос на шампионот Јувентус.

Standings provided by SofaScore LiveScore