Наполи ја совлада Џенова на „Луиџи Ферарис“ со 2-1, возбудлив натпревар, Елмас одигра 82 минути, Пандев влезе во вториот дел и доби 25 минути.

Првиот гол на мечот го постигна Елмас но ВАР го поништи поради претходно играње со рака на Манолас.

Елмас имаше прекрасна реакција подоцна во првиот дел, можеше да постигне гол за насловни шпици, но Перин одбрани.

Следуваше водство на Наполи преку Мертенс во финишот на првиот дел., погоди во 46 минута.

Вовторто полувреме, Џенова стигнува до израмнување преку Голданиџа по само четири минути игра.

Наполи повторно стигнува до водство преку Лозано, само што влезе во игра стрелаше прецизно во 66 минута.

Наполи има 51 бид на 5 место, Џенова закована во опасната зона, на 18 место со 27 бода.