Милан и Наполи по првиот дел играат со нерешен резултат 1-1, Елиф Елмас игра од првата минута средбата на кој изразит фаворит нема.

Наполи поведе со голот на Лозано во 24 минута од средбата.

Милан стигна до израмнување со прекрасен гол на Бонавентура во 29 минута, резултатот п опрвиот дел е 1-1 во Милано.