Фудбалерите на Наполи забележаа нов триумф во Серија А и го освоија врвот на табелата во Серија А.

На стадионот „Диего Армандо Марадона“, Каљари лесно беше совладан со резултат 2: 0 (1: 0) во натпреварот од 6.коло.

Тимот на Спалети  го задржа максималниот учинок и со сите 18 поени продолжува да ги гледа сите конкуренти од врвот.

Наполитанците до оваа победа стигнаа со головите на Виктор Осимен во 11. минута и Лоренцо Инсиње во 57. минута од пенал.

Се беше на страната на домашниот тим на овој натпревар и Сицилијанците не се запрашаа многу, па прашањето на победникот не беше поставено во ниту еден момент.