Наполи на твитер се пофали со титулата од Купот на Италија во 2012 година кога го победија Јувентус со 2-0 со головите на Кавани и Хамшик.

Во овој состав на Наполи играше и Горан Пандев кој настапи во финалето и славеше титула. Наполи има 5 титули во Купот на Италија, последната во 2014 година.