Диего Армандо Марадона е легенда на Наполи, со овој слвен клуб од Италија го осво искудетото, Аргетинецот почина денеска на 60 годишна возрастод срцев удар, јавуваат медиумите од Аргентина.

Аргентинецот на Наполи му ја донесе последната титула во Серија А, клубот од Неапол втората клупска титула во Италија ја освои во сезоната 1989/90, Марадона беше најзаслужен, сезоната ја заврши со 16 гола.

Марадона за Наполи играше од 1984 година, запиша 188 настапи, постигна 81 гол, се смета за фудбалски БОГ во Неапол, ова се неговите најубави голови во дресот на славниот клуб од Италија.