Фудбалерите на Арсенал за прв пат во овие две сезони имаа можност да се израдуваат на гол на Томас Парти во дресот на „Топџиите“.

Играчот кој треба да биде новиот Патрик Виеира го постигна првиот гол во дресот на клубот од Лондон во дуелот со Астон Вила.