Ајакс и Челзи вечерва од 19 часот се среќаваат во Лигата на шампионите, како предигра на мечот се случи инцидент во Амстердам.

Навивач на Ајакс од својот дом ги провоцираше навивачите на Челзи па доби одговор…Реакцијата на Англичаните беше интензивна и брза.