Трабзон го победи Фенербахче со 3: 1 во деветтото коло од турскиот шампионат. Со таа победа, Трабзонспор го презеде врвот на табелата точно пред Фенербахче.

Фенер поведе со 1-0 во третата минута преку Роси, а во 23-та остана без Мин-јае Ким, кој доби втор жолт картон. Потоа следуваше пресврт на домаќините со головите на Бакасетас во 25 и 87 минута и Сарија во 90 минута.

Во Фенербахче, се бесни поради судењето на главниот судија Сансалан. Навивачите на тој тим беа убедени дека судијата намерно ги оштетил, па застанаа зад своите играчи. Неколку илјади навивачи на Фенер ги пречекаа своите играчи на аеродромот во Истанбул, а потоа на сите им се обратија претседателот на клубот Али Коч и најдобриот играч на тимот Месут Озил.

„Се додека навивачите на Фенербахче се зад нас, ние ќе бидеме шампиони“, им рече Озил на фановите и дополнително ја запали атмосферата.

Сопственикот на кочанскиот клуб рече дека Фенербахче повеќе нема да молчи и дека ќе ги преземат сите мерки за заштита на клубот.