Стадионот  на Наполи, „Сан Паоло“  ќе биде преименуван во  „Диего Марадона“, Аргентинската ѕвезда  долго време играше з аовој славен клуб од Италија со кого освои и скудето.

Навивачите на Наполи низ улиците на градот бурно го скандираа името на Диего Армандо Марадона, во негова чест го „запалија“ Неапол по средбата со Ријека во Европа лигата.