Репрезентацијата на Португалија во последниот тест пред Европското првенство успеа да слави проти селекцијата на Израел со 4:0. Мечот во Лисабон секако го одбележа и Кристијано Роналдо.

Од четирите погодоци еден беше негово дело, меѓутоа во јавноста доста внимание привлече неуспешно изведениот слободен удар.

Португалецот во првото полуреме ја наместо топката на некои 25 метри од голот.

И кога сите очекуваа бомба кон голот на Изралеците, Роналдо топката ја испрати што би се кажало небо под облаци.

Неговиот обид набрзо стана хит на социјалните мрежи, а колку беше лош ударот доволно кажува и реакцијата на португалскиот селектор Фернандо Сантош: