Јарослав Ракитски буквално заборави како е да е израдуваш на постигнат гол во дресот на Зенит. Поминаа шест месеци од неговата реализација против Краснодар на 20 април оваа година.

Стоперот на гостувањето кај Лајпзиг успеа да иконтролира една топка надвор од шеснаесетникот за водство на Зенит по првото полувреме.

Дека голот заслужува посебно внимание веруваме дека ќе покаже и изборот на голови за ова коло во групната фаза во Лигата на шампионите на УЕФА.