Аргентина тагува по фудбалската легенда Диего Армандо Марадона, легендарниот фудбалер почина вчера од срцев удар.

Во Буенос Аирес милиони луѓе се збогуваат со Дон Диего, но се случи и нцидент кој го пренесоа медиумите од Аргентина.

Ковчегот со телото на Марадона е изложен во „Каса Росада“, претседателската палата, фановите се судрија со полицијата кога се обидоа да ја минат заштитната ограда.