Лајпциг и Хета резмираа 2:2 во воведниот натпревар од денешната понуда од 28 коло од Бундес лигата.

Гостинот поведе преку Грујиќ во 9 минута а домаќините возвратија со голот на Клостерман во 24 минута.

 

ВО втроиот дел Халстенберг заработи црвен картон но и покрај ова Лајпциг успеа да поведе со 2:1 со голот на Шик и картиналната грешка на гостинскиот голман.

 

За конечните 2:2 се погрижи Пјонтек со гол од пенал во 82 минута.