Манчестер Сити без поголеми проблеми дојде до предност против Барнли во 10 коло од Премиер лигата.

Де Бруин беше асистент во перфектниот напад на „Граѓаните“ по кој Марез реализираше во 6 минута.

Сити на 2:0 зголеми со вториот гол на Марез во 22 минута.