Тотенхем брзо дојде до минимална предност против Евертон во дуелот на денот во Англија во 33 коло од Премиер лигата.

Мајкл Кин го совлада Пикфорд постигнувајќи си автогол во 24 минута по ударот на Ло Сесло.

Се чини Мурињо има причини за радост, особено што до средината од првото полувреме „Карамелите“ не шутнаа ниту еднаш кон голот на Лорис.