Македонскиот репрезентативец, Илија Несторовски постигна гол во 36 минута на гостувањето кај  Фиорентина .

Поради играње со рака на неговиот соиграч,Окопу судијата Алесандро Протера со помош на ВАР-ситемот го поништи голот.

Несторовски втор натпревар по ред е во првиот тим на Удинезе и е во очекување на првиот гол за новиот клуб во Серија А.